Nové slovenské startupy, o ktorých by ste mali vedieť

Autor: Frantisek Krivda | 18.10.2014 o 10:00 | (upravené 18.10.2014 o 15:04) Karma článku: 4,67 | Prečítané:  1570x

Pozrite si zoznam nových slovenských nápadov, ktoré sa budú snažiť preraziť si cestu do sveta. Sme zvedaví, ktoré z nich prežijú.

Zúčastnil som sa ako (de)mentor na akcií Mentors Night, kde sme hodnotli nové slovenské startupy. Niektoré sa dali nazvať skôr rannými nápadmi, ale väčšina ma príjemne prekvapila. Je vidieť, že slovenská podnikateľská scéna pokročila a som celkom rád, že medzi 10 finalistami sa našli aj 2 zaujimavé hardwarové startupy.

Tu krátky prehľad tých ktoré ma zaujali:

AmbiScreen

Pitch: Prvý skutočný all-in-one systém pre podsvietenie televízorov a obrazoviek, pre akékoľvek zariadenie (TV, DVD, XBox, PC, Mac,...) a pre nasvietenie scén v domácnostiach i biznisoch ovládaný cez appku

Môj komentár: Chvíľu mi trvalo kým som pochopil z prezentácie štruktúru s akou to funguje, ale napokon veľmi zaujímavé riešenie. Chalani teda robia plug-n-play gadget ktorý si zapojíš napríklad na TV a spravíš si dynamické okolité osvetlenie priamo podľa jej obrazu. Je to B2C produkt, ale myslím že zaujímavý segmet sú aj firmy (teda cez architektonické a interiérové štúdia). Chcú vyskúšať KickStarter, a pokiaľ je pravda čo tvrdia (že podobné jednoduché riešenie neexistuje), tak si myslím, že budú úspešní. 

Autori: Filip Kovalský
WEB :  www.ambiscreen.tv

Pidi

Pitch: Pidi je revolučná vôdzka pre psov. Pes si ju v malej sexy krabičke nosí so sebou na krku, keď je na voľno. Pustenie psa z vôdzky netrvá ani sekundu, tá sa do krabičky stiahne pomocou vstavaného vnútorného mechanizmu. Tak isto opätovné uchytenie psa je okamžité. Pri tomto riešení mám voľné ruky, nemusím byť ovešaný počas venčenia špagátmi a vôdzku nemôžem stratiť.

"Cieľová skupina sú majitelia 150 miliónov pet psov v západných krajinách a ďaľších 100 miliónov vo zvyšku sveta. Máme hotový prototyp, spúšťame beta verziu."

Autori: Ondrej Horváth
WEB : www.facebook.com/pidilead

Localization Guru

Pitch: Localzation guru je platforma, na ktorej po uploadnutí dokumentu dostatnete instantnú cenovú ponuku, kompletne transparentý proces s časom dodania prekladu a konktrétnymi prekladateľmi, ktorí na zhotovení prekladu pracujú. Identity prekladatelov sa overujú. Rieši hlavne problém transparentného procesu a garanciu natívnych spíkrov v prekladateľskom priemysle. Naša cielová skupina su firmy ktoré potrebujú expadnovat na zahranicne trhy a potrebuju si byt 100 percentne isty ze ich preklady bude robeni rodenym hovorcom jazyka a nie studentom ktory studuje jazyky a privyraba si prekladmi.

Môj komentár: Najskôr som si myslel, že ide iba o ďaľší z klonov prekladateľských startupov, ale chalani ma presvedčili že vedia čo robia. Majú silné skúsenosti z oblasti, jasnú predstavu - ciele - vízie, feedback od zákazníkov a čoskoro spúštajú prototyp. Zhodli sme sa, že jednou z ciet ako presvedčiť korporátnych klientov je vybudovať silný custoemr support. Držím palce chalani!

Autori: Slavomír Hruška a Pavel Svitek

[Doplnené]

Trifle

Pitch: Trifle is like your personal CIA Agent for your Rails application. It watches over your applications performance to learn trends and identify problems and reports it all to you in cool reports.

Koment: Nie som kóder, takže tažko posúdiť, ale pitch a produkt výborný. Market zrejme obrovský s dobrým targetovaním (akurát v prezentácií to nebolo spomenuté). Držím palce, myslím že o nich ešte budeme počuť. Inak majú hotový prototyp a spúšťajú beta verziu.

Autor: Jozef Vaclavik
WEB : Trifle.io

Inzeraz

Pitch: V dnešnej dobe je X inzertných portálov. Inzerent sa musí na každom jednom registrovať a opakovane tam nahadzovať ten istý inzerát. Mnohokrát je to zdĺhavý a časovo náročný proces. A presne kvôli tomuto vznikol Inzeraz! Inzeraz je jednuduchy spôsob ako inzerovať na viaceré inzertné portály naraz. Inzerent sa zaregistruje len na jednom mieste, pridá inzerát, ktorý sa automaticky rozpošle na všetky partnerské inzertné portály.

Koment: Verím že chalaní nájdu skutočný problém a postavia na ňom ďaľšie riešenia. Inzeraz je zatiaľ podľma mňa uľahčenie procesu, ale moje “bazošovské starosti” nerieši.

Autori: Dávid Ďurika + 2
WEB: www.inzeraz.sk

WakesApp.com

Ptich: 1. Ludia zabudaju a su zavaleny mnozstvom komunikacie. Sharovanie reminderov medzi friends & family (mobilna appka)
2. Krok 1) Friends & family (F&F). Krok 2) F&F a Biznisy (appointment, money, customer layers).

Koment: Z ich pitchu tomu zrejme moc neporozumiete, ale snáď mi chalani dodatoče pošľú ich prezentáciu. Nebol čas sa ani stretnúť, ale veľmi by ma zaujímalo, aká je ich stratégia vstupu na trh a ako získajú kritickú masu... takže tradične otázky.

Autor: Martin Skakala
WEB: WakesApp.com

Na záver vďaka organizátorom za snahu dávať startupom príležitosti na zlepšovanie ich "pitching skills" a učiť sa viac načúvať kritike. A snáď som po nich toľko nekričal.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Elon Musk chce zastaviť zabijacké stroje. Zlyhá

Stovka výskumníkov chce, aby OSN zakázalo umelú inteligenciu v zbraniach. Ich cieľ je ušľachtilý, ale takmer určite nesplniteľný.

KOMENTÁRE

Američania sa boja, že sa ich krajina čoraz viac podobá Rusku

Liberálnu Ameriku neznepokojuje obava, že Rusko bude riadiť svet.


Už ste čítali?